1

poniedziałek, 1 lutego 2010

Podcasting

Podcast? A cóż to??? Powiedz jakiemuś znajomemu, że słuchałeś fajnego podcastu...
Podcast pojawił się koło 2005r. jako forma bloga audio - dla twórców mających bardziej gadane niż lekkie pióro i odbiorców, którym wygodniej jest nosić słuchawki niż wpatrywać się w monitor.
Na zachodzie forma się przyjęła, u nas mimo promocji (w której swego czasu wzięło udział nawet Pepsi) - nie. Z drugiej strony dzięki temu za podcast biorą się najczęściej ludzie z preferencjami i zamiast tysiąca miernych mamy mniej całkiem dobrych.
W tej chwili możemy wybierać między typowo autorskimi blogami mówionymi na każdy temat a podcastami z nowościami muzycznymi, filmowymi, technicznymi, z audycjami radiowymi, z czytanymi w odcinkach powieściami a nawet nadawanym w formie podcastów radionowelom (coś dla Ł. :P)czy kazaniom z Mszy Św. (własne podcasty mają dwa największe warszawskie duszpasterstwa akademickie)!
Do słuchania podcastu wystarczy sama przeglądarka www ale dopiero uzbrojenie się w odpowiednie zaplecze techniczne pozwala na docenienie zalet i możliwości jakie daje taka forma.
Po pierwsze odtwarzacz mp3 i już możesz wyjśc z audycją z domu - logiczne i oczywiste. Po drugie odpowiednie oprogramowanie! Oddzielne programy przeznaczone do słuchania podcastów całkowicie automatycznie pobierają na dysk komputera najnowsze odcinki zasubskrybowanych wcześniej audycji. Także automatycznie przegrywają najnowsze odcinki na Twój odtwarzacz przy każdym podłączeniu go do portu USB. W ten sposób bez sprawdzania czy są nowe odcinki, przeglądania stron, sciągania mp3 a potem przenoszenia na odtwarzacz przez kopiowanie możemy zawsze mieć pod ręką ostatnie audycje. To wszystko zrobi za nas jeden program.
Oprogramowanie czołowych producentów odtwarzaczy jest najczęściej przystosowane do obsługi podcastów (w Samsungu, żeby nie używać członu pod- , który pochodzi od największego konkurenta na rynku ipoda funckja kryje się pod nazwą datacast). Jest też sporo niezależnych programów (np.Polcaster) posiadających tę samą funkcję synchornizacji odtwarzacza z audycją. Na koniec przydatne linki.

Polcaster:
http://www.polcaster.net/


Największy katalog polskich podcastów:
http://www.podcast.pl

Podcasty Polskiego Radia (sporo podcastów z audycji publicystycznych, słuchowisk, reportarzu)
http://www.polskieradio.pl/podcasting/

Podcasty BBC
http://www.bbc.co.uk/podcasts/

Ten wpis jest tylko wstępem. Za jakiś czas dorzucę, z krótkim opisem moje ulubione podcasty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz